Kat Mülkiyeti Mevzuatı

Kat mülkiyeti, komşuluk hukuku, apartman ve yönetici hak ve görevleri ile ilgili kanunlar ve diğer hukuk kaynakları ;

Kat Mülkiyeti Forumları

Kat Mülkiyeti hukuku mevzuatı

Kat Mülkiyeti Kanunu

Kat Malikinin Genel Giderlere Katılma Borcu

Maliklerin Ortak Rızası ile Anayapıda Onarım

Yöneticinin Sorumluluğu

Apartman Yönetim Planına Aykırılık-Meskenin İşyeri Olarak Kullanılamayacağı

Kat mülkiyeti Kurularak Ortaklığın Giderilmesi

Ortak Yerlere Müdahalenin Önlenmesi-Kiracının Dava Hakkı

Ortak Yerlerin Kullanımı

Apartman Aidatı – Gecikme Tazminatı – Temerrüt Tarihi

Kat Mülkiyeti Yönetim Planı Bağımsız Bölümün Avukatlık Bürosu Olarak Kullanılması

Kat Malikine, ortak çatıya koşullarına ve tekniğine uygun biçimde çanak anten taktırması konusunda izin verilmesi gerekir.

Apartman yönetimi aleyhine tazminat davası açılması halinde; davalı olarak kişilik kazanmamış bir topluluğa husumet yöneltilmiş olmasına rağmen, husumet yönünden davanın reddine değil, gerçek davalıların (kat malikleri) gösterilmesi hususunda davacıya önel verilip sonucuna göre işlem yapılmalıdır .

Apartman Yöneticisinin Dava Ehliyeti

Kat Mülkiyeti Hukuku

Author: kanuni el yasa

12 thoughts on “Kat Mülkiyeti Mevzuatı

 1. Bir sorum olacak. 23 daireli bir apartmanda oturuyoruz. Çatıda problemimiz var.
  En üst dairelerin tavanlarına su sızdırıyor. Bilirkişi getirdik. Çatının yeniden yapılması ve derelerin dışa alınması gerekli dedi. Karar almak için gerekli sayı nedir acaba.
  İlgili kanunla bilgilendirseniz memnun olurum. Şimdiden teşekkürler ve iyi çalışmalar.

 2. Bir alt komşu bizim camlarımıza,balkonumuza ve asmış olduğumuz çamaşırlarımıza bir makine marifeti ile bazen toz bazen siyah bir karışım püskürtmektedir.
  bunun cezası ? teşekkür derim

 3. üst kattaki komşumuz çok gürültü yapıyor ve evin içinde koşuyorlar ve bizi çok huzursuz ediyor. bütün ikazlarımıza rağmen bir çözüm bulamadık bu konuda yardımcı olurmusunuz.

 4. iyi çalışmalar
  benim öğrenmek istediğim çatıda yılda bir sorun çıktığı gerekçesiyle çatıya depo güneş enerjisi ve çanak anten gibi eşyaların toplanması gerektiğini söylüyor yöneticimiz ve iki üç daire dışında herkes tamam dedi yani enerjilerimizi ve çanaklarımızı çöpe atmamız isteniyor buna karşı yapabileceğimiz bir şey var mı acaba yoksa kabul etmek zorundamıyız 15 daireli bir apartmanız yardımcı olursanız sevinirim….

 5. 40 senelik bir binada yaşıyoruz apartman dökülüyor alt katta dükkanımız var her yerden su akıtıyor.apartmanı yıkp yaptırma kakarı alındı bir kişi itiraz ediyor ne yapabiliriz

 6. Bir alt komşu bizim camlarımıza,balkonumuza ve asmış olduğumuz çamaşırlarımıza bir makine marifeti ile bazen toz bazen siyah bir karışım püskürtmektedir.
  bunun cezası ? teşekkür derim

 7. saygilarimla lutfen soylermisiniz bize babadan miras kalma eski 20 senelik 4 katli beton arme arsa tapulu bina kaldi sisli ilcesi kurtulusta ve turk vakiflarininda hisesi olan bu bina 4 katli olup acaba kat mulkiyeti alabilirmiyiz alirsak nekadar masraf gider vede bu binan hisse coklugu bizde oldugu icin vakiflardan yeri satin alabilirmiyiz tesekurler colombia_turquia@hotmail.com

 8. hayırlı ramazanlar.sorum su
  ben 09.08.2002 yılında
  tekırdag ılcesı sarkoy ERİKLİCE OVA Mevkii
  pafta =G18D14A3D —PARSEL no=2811 VE 417 Metre kare bınayı kat ırtıfakı var.edınme sebebı su
  tapuda yazan=2/4 hissesei nıyazı kızı umus ulker sakız adına kayıtlı ıken,satısından tescil edildi.
  HAK ve MÜKELLEFİYETLER
  M:2/4arsa paylı zemin 1.(2)nolu dubleks meskende hüseyin kızı uğur demirhan lehine kat irtifakı . bu tapumuzda yazanlar sımdı bu yer sitemidir veya bagımsız mustakıl bır meskenmıdır ve bız burayı dıledıgımız gıbı tasarruf edebılırmıyız.(tabıkı evrensel kurallara uyarak)

 9. bence haklı.bina zaten yükü agır artık herşeyin kolayı var antenlerin toplanıp tek bir anten yapılabilir.çatıda depo mantıklı degil.bide kapıcıya dikkat edin varsa mesela bizdede var.özellikle iş çıkarmak yolunu bulmak için özellikle bişeyler çıkarıyo ustalarla ortak olarak.bende yöneticiyim.çatının anahtarını kapıcıdan aldım 1.yıldır sorun yok mesela deneyin varsa kapıcınız

 10. Slm Ben engelliyim bacagımda üzünyürüme cihazı ve bastonların yardımıyla yürümekteyim.Oturmuş olduğum binanın zemin katını aldım apartmanda 30 çoçuk var bunların 10-12si 6 ile 10 yaş grubundalar apartmanın giriş kapısı benim evin balkonun yanı ve tüm odaların camlarının önünde sürekli gürültülü biçimde oynamaktalar aileleri yanlarında yok anneleri ordan bir yere ayrılmayın diyorlar yaklaşık 100-150 mt uzaklıkta 3 adet çoçuk parkı mevcut. Burda oturan beş grup engelli olmam itibariyle üzerime yürüyorlar rencide edici kelimeler kullanıyorlar. devamlı taciz ediyorlar.Kanunen neyapmak gerekir lütfen acilen beni bilgilendirirseniz sevinirim 0545 662 89 48

 11. üst komşumuz sürekli rahatsızlık veriyor yüksek sesle tv izleme, gece geç saatlerde gürültü gibi durumlar var.kendisini uyarıya çıktğımızda gece 12 ye kadar evimdeki gürültüye karışamazsınız diyor.acaba bununla ilgili yardımcı olabilir misiniz?

 12. Merhaba, sitemizde özel hukuki danışma işlemlerini kabul edemiyoruz. Avukat tutmanızı veya kanun hakkında tartışmak istiyorsanız buraya veya bu konudaki en iyi hukuk sitesi olan http://www.hukuki.net sitesine yazmanızı tavsiye ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.