Çek Kanunları

Çekle ödemelerin düzenlenmesi için çek kanunları TBMM tarafından yeniden tasarlanmış ve 14.12.2009 tarihinde 5941 sayılı Çek Kanunu kabul edilerek, 1985 tarihli 3167 sayılı çek kanunu uygulamasına son verilmiştir.

Eski ve yeni çek kanunları karşılaştırması sonradan yapılacaktır. Ancak yeni kanundaki en büyük değişiklik çek cezalarının yeniden düzenlenerek karşılıksız çek verenlere ödeme taahhüdünde bulunmaları halinde bir fırsat vermesidir. Yeni kanunun en büyük dezavantajı ise çek bedelini kasıtlı olarak ödemek istemeyen kötüniyetli kişilere de fırsat tanımasıdır.

Yürürlükten kalkan ve yeni yürürlüğe giren çek kanunları :

3167 sayılı Eski Çek Kanunu

5941 sayılı Yeni Çek Kanunu

* 5941 sayılı çek yasası ile 3167 sayılı Çekle Ödemelerin Düzenlenmesi ve Çek Hamillerinin Korunması Hakkında yasa VE  4814 sayılı Çekle Ödemelerin Düzenlenmesi ve Çek Hamillerinin Korunması Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanunun geçici 1 ve geçici 5 inci maddeleri yürürlükten kaldırılmıştır.

Author: kanuni el yasa

2 thoughts on “Çek Kanunları

  1. ben bir gıda şirketinde 2 ay önce işe başladım bana 1 adet senet imzattılar işten çıkınca iade edilmek üzere ben işten çıktım piyasadaki açık hesapları teyid ve devir yaparak teslim ettim ama benim senetimi şimdi iade etmiyorlar.bu konu hakkında ne yapmam gerekiyo bilmiyorum.(senein arkasına teminat senedidir diye yazdım)teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.